V programu SendMails je možné zasílat několik typů zpráv (jedná se o vnitřní sestavení emailové zprávy).

Typy mohou být:

Prostý text

emailová zpráva v takovém případě obsahuje pouze text. Není tedy možné upravovat styl písma, vkládat obrázky či odkazy. Takové zprávy nejsou sice nejvzhlednější, ale je potřeba přiznat, že u spamových filtrů tyto jednoduché zprávy zpravidla vítězí. A to z toho důvodu, že žádný "správný spamer" by svá reklamní sdělení nezasílal v tomto jednoduchém a ne příliš zajímavém formátu.

 

HTML

Zpráva v tomto případě obsahuje HTML kód, který umožňuje vše potřebné, aby zpráva vypadala hezky a také užitečně. Jde tedy o formátování písma i textu (např. do bloků a tabulek), přidávání obrázků, odkazů apod.
Protože je však tento (líbivý) styl hojně využíván při zasílání nevyžádané pošty, hodnotí spamové filtry takovéto zprávy negativně. Je to vidět na obrázku níže, kde byl spamový výsledek právě kvůli čistě HTML zprávě snížen o celého 1,1 bodu.
 

 

HTML+text

Východiskem z této situace je možnost zasílat zprávy v kombinovaném formátu, při němž obsah zprávy tvoří obě výše uvedené možnosti. Zpráva tedy obsahuje HTML část, kterou je možné různě formátovat či graficky upravit a zároveň také textovou část, která obsahuje pouze prostý text. Většinou jde o vyextrahovaný text z HTML části.
HTML část se zobrazí uživateli při čtení zprávy a textová část se zobrazuje např. jako  rychlý náhled obsahu zprávy při listování seznamem doručených zpráv třeba v online prohlížeči emailů na seznam.cz.
Protože tento typ zpráv (HTML
+text) zpravidla spameři tak často nevyužívají jsou takové zprávy spamovými filtry hodnoceny kladněji.

 

Ukázka spamového hodnocení zprávy obsahující pouze HTML část:

(získáno použitím testovacího nástroje na www.mail-tester.com - jak zprávy testovat naleznete zde)